آنچه میبایست درمورد لباس نخی بدانید

آنچه میبایست درمورد لباس نخی بدانید

تاریخ استفاده انسان از لباس های نخی، به ۵۰۰۰سال قبل میرسد. لباس نخی اصلا چیست؟ چرا نسبت به بقیه الیاف بیش نظر می شود؟همه ما هنگامی به یک لباس فروشی می رویم، برای خرید لباس دلخواهمان معیار هایی داریم.

از هزینه کالا گرفته تا کیفیت پارچه و دوخت و جنس لباس. ولی کمتر کسی هنگامی می خواهد لباس بخرد به این توجه می کند که جنس الیاف پارچه چه تاثیراتی بر دمای بدن و یا سلامت پوست دارد.

لباس نخی چیست و چه انواعی دارد؟

گفتنی میباشد که اصلا چیزی به اسم لباس نخی وجود ندارد. جنس الیافی که ما به نام نخی از آن یاد می کنیم، در واقع همان الیاف پنبه ای میباشد.

همه لباس ها، لباس نخی هستند، ولی این نخ از الیاف متنوع تهیه میشود. بصورت کلی جنس الیاف پارچه به دو گونه قابل تقسیم است:

آنچه میبایست درمورد لباس نخی بدانید الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی

الیاف مصنوعی شامل ریون، نایلون و پلی استر میشوند. گرچه این الیاف به ظاهر مقاوم و مانا به پیشنهاد می رسند ولی پژوهش ها نشان داده اند که این مقاومت میتواند به هزینه سلامتی ما پایان شود!

الیاف مصنوعی معمولا از دو ماده ی اساسی تفلون و فرمالدئید تشکیل میشوند که امکان ابتلا به سرطان را زیاد شدن می بدهند. هم چنین مواد موجود در الیاف پلی استری، برای معده، کبد، ریه ها و پوست مضر اند.

علاوه بر این، الیاف مصنوعی، برای افرادی که از عرق نمودن در روزهای گرم سال متنفر اند، اصلا انتخاب خوبی نیست! چرا که جنس این الیاف خاصیت گرما سازی و حفظ حرارت دارد.

در عوض، الیاف طبیعی، بافتی میباشد که در آن ویسکوز که ماده اصلی پنبه میباشد، وجود دارد. اشکال قدیمی این الیاف مثل پشم و ابریشم، جایگاه تاریخی در پوشاک ایرانی دارند.

امروزه هم، با استفاده از تکنولوژی های روز، شکل دیگر الیاف طبیعی یعنی الیاف پنبه ای و کتانی برای تولید انواع لباس نخی بکار گرفته میشوند.

خاصیت دیگر این جنس از الیاف، تجدید پذیر بودن آنان و جذب و هضم آنان بوسیله محیط زیست عزیزمان است؛ چراکه خاستگاه اصلی این مواد از طبیعت، گیاهان و جانوران، میباشد.

از انواع این لباس های یار داشتنی هم می توان به جین ها، مخمل های نخی راه راه، پارچه های راه راه نخی و پارچه های پنبه ای، شومیز، بلوز، تونیک و کتان اشاره نمود.

ویژگی لباس نخی: مزایا و معایب

لباس های پنبه ای خاصیت هایی دارند که شامل مزایا و معایبی می شود؛ البته شرایط استفاده زیاد در مشخص نمودن فایده یا ضرر بودن پوشاک، موثر میباشد.

مزایا:

1. الیاف پنبه ای هادی گرما هستند و حرارت بدن را دفع می کنند و از این جهت زیاد خنک اند و برای استفاده در فصول گرم سال، متناسب.
2. لباس نخی-پنبه به راحتی شسته و لکه گیری میشود.
3. لباس نخی به دلیل دفع رطوبت بدن، مانع رشد باکتری ها و قارچ های پوستی میشود.
4. جنس نرم و لطیف پارچه پنبه ای، خواب راحتی به شما عرضه میکند.
5. پوست را تحریک و اذیت نمیکنند و باعث خارش نمی شوند.
6. این جنس از پارچه آلرژی زا نیست. برای همین برای نوزادان، کودکان و افراد با جنس پوست حساس، این نوع از لباس نظر میشود.
7. با دوام و مقاوم در برابر شست و شو های پی در پی اند.
8. در برابر ساییدگی مقاوم اند.
9. لباس نخی سبک میباشد و برای استفاده بعنوان لباس خواب و لباس ورزشی متناسب اند.

معایب:

1. پس از شستشو اگر پسندیده خشک نشوند، بوی عرق بدن در آنان باقی میماند.
2. لباس نخی خاصیت انقباض دارد. یعنی پس از شستشو آب میرود و کوچک تر از سایز معمول میشود. برای همین هنگام خرید بهتر میباشد یک سایز بزرگتر را برگزینید.
3. لباس نخی به راحتی چروک میشود. برای همین بهتر میباشد پس از هربار شستشو یکبار اتو بزنیدشان.
4. گرانتر بودن لباس نخی نسبت به سایر البسه

شیوه های مراقبت از لباس نخی:

1. هنگام شستشوی لباس، از آب سرد (زیر۳۰ درجه) استفاده نمایید.
2. بعد از شستشو، لباس را کمی و به آهستگی کش دهید تا به شکل اولیه خود برگردد.
3. برای خشک نمودن این الیاف، بهتر میباشد از دمای طبیعی و یا نور خورشید استفاده نمایید.
4. اگر لباس نخی شما پس از شستشو با ماشین، دچار انقباض شد، شستن دوباره آن در آب سرد و با دست میتواند مفید باشد.
5. لباس های نخی پس از شستشو نیاز چندانی به اطو کشیدن ندارند؛ البته در حالی که پس از شستشو آنرا کمی بکشید و در برابر نور طبیعی خشک نمایید.
6. بهتر میباشد این جنس از الیاف را وقتی که هنوز کمی رطوبت دارند، اطو نمایید. اگرچه استفاده از اطو بخار هم کارساز است.
7. مطمئن بشوید لباس نخی را حتما پس از خشک شدن بصورت کامل، تا نمایید.
8. لباس را پشت و رو بشورید.

نحوه شناسایی لباس نخی-پنبه ای از انواع مصنوعی:

متاسفانه برخی از فروشندگان لباس های با الیاف مصنوعی را به جای الیاف طبیعی و پنبه ای، تحت عنوان لباس نخی میفروشند تا اگر شکایتی هم شد، دروغ نگفته باشند و بگویند: خب از نخ دوخته شده!

گرچه شناسایی جنس الیاف لباس بیش یک راه تجربی میباشد. راه هایی برای تشخیص لباس های نخی-پنبه ای از سایر اجناس وجود دارد که با دانستن آنان قادر خواهید بود پوشاک مطلوب خود را به راحتی برگزینید.

اگر باتجربه باشید، با دست کشیدن روی جنس پارچه می توانید پی به این ببرید که پلاستیک است یا نخ یا هردو؛ در غیر این گونه می توانید تکه ای از نخ لباس را (البته اگر اضافه بود، ضروری به کندن نیست!) جدا کرده و بسوزانید.

اگر دود سیاه بود و نخ در خود جمع شد، از الیاف مصنوعی میباشد و اگر پودر شد و دود سفید داشت، آن لباس نخی خالص میباشد.

امروز، دنیا بیش از هر زمان دیگری از پنبه که فیبر طبیعی میباشد استفاده می کند و دلایل محکمی برای اینکارش دارد.

کشت پنبه و به عمل آوری آن در یک تی شرت یا پیراهن، حتی به ما امکان استفاده از باقی گیاه پنبه برای تولید مواد غذایی و کاغذ را می دهد.

تجدید پذیری منابع اصلی این پوشاک و کاربرد بهینه آن، به همراه دوام و راحتی اش، موجب شده تا لباس نخی-پنبه ای، طرفداران زیادی در پایان دنیا برای خودش دست و پا بکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

منو اصلی