اصولی برای لباس‌‌های رسمی

اصولی برای لباس‌‌های رسمی

همانطور که میدانید، دکمه ‌سرآستین یک وسیله جانبی خیلی کوچک میباشد که بیش در مواقع رسمی استفاده می‌شود و تاثیر زیادی در ظاهر کت یا پیراهن مردانه دارد.

دکمه سرآستین از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شود: سنگ، استخوان، شیشه، پلاستیک، سنگ جواهر، پارچه یا فلزهای قیمتی.

نخستین دکمه های سرآستین نخستین دکمه‌های سرآستین زمانی ابداع شد که مردان تصمیم گرفتند به‌جای استفاده از بند و نوار برای متصل نمودن سرآستین پیراهن، از چیز زیباتر و ظریفتری استفاده کنند.

در شروع آنان از زنجیرهای کوچکی که به انتهای دکمه‌های فلزی یا طلایی بسته می‌شد، استفاده می‌کردند که از سوراخ سرآستین عبور می‌کرد تا سرآستین را به هم وصل کند؛

به این ترتیب اولین دکمه سرآستین متولد شد! نخستین دکمه‌های سرآستین در اواخر قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم در اروپا ظاهر شد.

اولین باری که استفاده از دکمه سرآستین به طور مستند و دقیق ذکر شده است، سال ۱۷۸۸ است.

اوایل دکمه‌های سرآستین مخصوص طبقه اشراف و ثروتمندان بود و به‌عنوان زیور و تزئینی گرانقیمت فقط در اختیار طبقه بورژوا بود و همه آنان با دست ساخته می‌شد..

اواسط قرن هجدهم با اختراع ماشین استامپ با نیروی بخار، دکمه‌های سرآستین به تعداد زیادی تولید ‌شد و در دسترس همگان قرار گرفت و به مدی رایج در میان مردم بدل شد .

در دهه ۱۸۴۰ دکمه سرآستین فرانسوی زیاد متداول و محبوب شد و برخلاف بسیاری سبک ها و مدهای دیگر تا امروز هم بصورت مد باقی مانده میباشد.

طبقه متوسط جامعه هم دگمه سرآستین را به‌کار می‌بردند، ولی توانایی خرید دکمه سرآستین‌هایی را که از سنگ های قیمتی و نقره ساخته می‌شد، نداشتند و به جای آن از الماس‌های بدل یا آلیاژهای به رنگ طلا استفاده می‌کردند.

در آن دوره، داشتن تار مویی از معشوق از دست رفته ذیل شیشه روی دکمه سرآستین مرد، نشانه غم و اندوه زیاد او بود.در دهه ۱۸۸۰ جورج کرمنز در آمریکا دستگاهی را به درج رساند که بر‌اساس ماشین ساخت پوکه فشنگ ساخته شده بود و می‌توانست حجم زیادی از دکمه‌های سرآستین و دکمه یقه یک‌ تکه را تولید بکند.

به زودی بسیاری از شرکت های تجاری از دکمه سرآستین به عنوان هدیه تبلیغاتی به مشتریان خود استفاده کردند.

در دهه ۱۹۲۰ دکمه سرآستین میناکاری شده زیاد مد شد.

با انقلاب کمونیسم در روسیه، هنرمندان کارهای تزئینی و لوکس مجبور به مهاجرت به اروپا و آمریکا شدند، چون فکر‌می‌کردند در آن جا می‌توانند مهارتهای خود را در زمینه میناکاری به دیگران ارائه کنند.

ولی در دهه ۱۹۳۰ با تولید دکمه‌های پلاستیکی ارزانقیمت، استفاده از دکمه‌های مینا کاهش یافت.دگمه های سرآستین، متعلقات لوکس لباس آقایاندر طول دهه ۱۹۶۰ دکمه سرآستین زیاد مد شد و شرکتی به نام سوانک آغاز به تولید دگمه سرآستین‌های لوکس و پرزرق و برق نمود و از این راه در سال ۱۲ میلیون دلار درآمد داشت.

بسیاری از دکمه‌های سرآستین به‌ درد نگهداری در مجموعه کلکسیونرها می‌خورد، خصوصا آنهایی که از سنگ و فلزات قیمتی ساخته شده میباشد.

گرانقیمت‌ترین دکمه سرآستینی که تاکنون فروخته شده میباشد، یک جفت دکمه سرآستین بود که همسر کینگ ادوارد هشتم به او هدیه نمود. این دکمه سرآستین که قطعات الماسی به روی پلاتین داشت، به هزینه ۴۴۰ هزار دلار در حراج فروخته شد.

دکمه‌های سرآستین امروزیامروزه دکمه‌های سرآستین در انواع مدل‌ها، جنس و شکل‌ها وجود دارد و هنوز هم به‌عنوان یکی از لوازم زینتی زیاد مد و رایج میباشد.

در ادامه با بیانی ساده تلاش می‌کنیم نحوه استفاده از دکمه سرآستین را برایتان توضیح بدهیم:

• یکی از مدل‌های اصلی دکمه سرآستین یک دایره خیلی کوچک است که به وسیله یک میله فلزی به دایره تزئینی بزرگتری متصل می‌شود. قسمت پشت بعضی از دکمه‌های سرآستین به شکل لولایی و متحرک است، این مدل از سایر انواع دکمه سرآستین مرسوم‌تر است.

• قسمت لولایی پشت دکمه سرآستین را بچرخانید تا بصورت خطی مستقیم دربیاید. پیراهن را بپوشید. میبایست روی سرآستین پیراهن، سوراخ متناسب برای دکمه سرآستین وجود داشته باشد.

• سرآستین‌های پیراهنتان را روی هم قرار دهید. قسمت مستقیم پشت دکمه را ازبین سوراخ سرآستین پیراهن عبوربدهید، طوری که از هر دو سوراخ سرآستین عبور بکند و قسمت تزئینی و بزرگ آن به سمت بیرون قرار بگیرد؛ یعنی هنگامی بازوهای شما در پهلو قرار دارد بخش رنگی و تزئینی دکمه سرآستین میبایست به سمت بیرون باشد.

• در مورد مدلهایی که پشت آن بصورت لولایی و متحرک نیست، فقط کافی میباشد که قسمت کوچک تر دکمه سرآستین را از سوراخ سرآستین رد نمایید تا قسمت بزرگ و تزئینی به سمت بیرون باشد.

• در بیش مدل‌های دکمه سرآستین بخش کوچک تر باعث اتصال سرآستین پیراهن به یکدیگر می‌شود.

• روشی که در بالا توضیح دادیم برای قرار دادن دکمه سرآستین در یک طرف سرآستین پیراهن میباشد. اگر یار دارید که هر دوطرف سرآستین پیراهنتان دکمه‌سرآستین داشته باشد، می‌توانید دقیقا همین روش را برای طرف دیگر سرآستین هم انجام دهید.

• این روزها بیش افراد از دکمه سرآستین فولاد ضد زنگ استفاده می‌کنند، بنابراین اگر‌می‌خواهید بین سایر افراد برجسته و مشخص باشید، دکمه سرآستین طلایی برگزینید که مدلی ظریف و قشنگ میباشد.

یک راه دیگر هم برای این که متمایز و شیک باشید، انتخاب دکمه سرآستین با سنگ قیمتی و اصل مثل عقیق یا زمرد میباشد. دکمه سرآستین‌های دست ساز هم نمونه خوبی میباشد ولی زیاد گرانقیمت میباشد.

• یادتان باشد هنگامی که از دکمه سرآستین استفاده می‌کنید، از به‌کاربردن دکمه معمولی آستین خوداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

منو اصلی