مناسب ترین نوع پارچه تابستانی

مناسب ترین نوع پارچه تابستانی

از انواع پارچه برای تابستان برای تن‌پوش‌های مردانه و زنانه که خنک باشد می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

نخ‌ پنبه

پنبه (cotton) پراستفاده‌ترین الیاف طبیعی در جهان است. پارچه‌های نخ‌پنبه انواع و کیفیت‌های مختلفی دارند.

خصوصا از لحاظ نوع بافت و وزن زیاد متنوع‌اند. ولی برای تابستان تنها پارچه‌های نخ‌پنبه‌ای سبک را نظر می‌کنیم که گرما را قابل‌تحمل‌تر می‌کنند.

پارچه‌های نخ‌پنبه برای انواع پوشاک مردانه و زنانه، از تی‌شرت و بلوز گرفته تا پیراهن و مانتو، و برای آب‌وهوای هم خشک و هم مرطوب مناسب‌اند.

• تنفس‌پذیر:

پنبه الیاف فوق‌العاده تنفس‌پذیری میباشد. یعنی از قابلیت عبور جریان هوا برخوردار میباشد و نمی‌گذارد که گرما بین بدن و لباس‌ باقی بماند.

مناسب ترین نوع پارچه تابستانی• نرم و سبک ولی مقاوم:

پارچه‌های نخ‌پنبه بااینکه می‌توانند خیلی سبک و نازک باشند، ولی از استخوان‌بندی خوبی برخوردار هستند.

• چروک‌پذیری بالا:

بدترین عیب پارچه‌های نخ‌پنبه این میباشد که فراوان چروک می‌شوند. پ

س اگر از اتوکردن لباس در روزهای گرم تابستان بدتان می‌آید، لباس‌ های نخ‌پنبه احتمالا روی اعصاب‌تان خواهند بود! ولی پارچه‌های نخ‌پنبه با درصدی پلی‌استر کمتر چروک‌ می‌خورند.

• آبرفت:

پارچه‌های نخ‌پنبه معمولا آبرفت دارند. برای دوخت پارچه‌هایی که شاید براثر شست‌وشو آب بروند، بهتر است پارچه را پیش از تحویل به خیاط آب بزنید.

کتان

کتان (linen) یا لینِن محبوب‌ترین انواع پارچه برای تابستان میباشد که از الیاف طبیعی گیاه کتان بافته می‌شود.

کتان تن‌خور شیکی دارد و به‌نسبت پارچه‌های نخی دیرتر از ریخت می‌افتد.

پارچه کتان برای کت‌وشلوار غیررسمی تابستانی انتخاب معرکه‌ای میباشد. راحت و خنک و درعین‌حال خوش‌تیپانه! برای خانم‌های گشادپوش هم مانتوی کتان با استایل مینیمال را در تابستان نظر می‌کنیم.

• مقاوم و بادوام:

کمتر قبل می‌آید که از لباس‌های جنس کتان زود دل‌زده بشویم. شاید چون کتان در مقایسه با نخ‌پنبه بارها مقاوم‌تر و بادوام‌تر میباشد و تا سال‌ها خوش‌ریخت باقی می‌ماند.

• بسیار خنک:

کتان پارچه ذاتا تنفس‌پذیری میباشد و با عبور هوا رطوبت بدن را می‌گیرد. خیلی هم زود خشک می‌شود.

• چروک‌پذیری بالا:

کتان پارچه زیاد چروک‌پذیری میباشد. دقیقا به همین دلیل خیلی از خانم‌ها و آقایان تمایلی به پوشیدن مانتو یا بلوز کتان ندارند. ولی الیاف کتان به‌مرور براثر استفاده منعطف‌تر می‌شوند و درنتیجه کمتر چروک می‌خورند.

این را هم بدانید که بلوزهای مردانه کتان اتفاقا با اندکی چروک ظاهر خوش‌ریخت‌تری پیدا می‌کنند!

شیرشکری

از اسمش تعجب نکنید! به احتمال فراوان با پارچه‌های شیرشکری (seersucker) آشنایی دارید و تابه‌حال فقط اسمش را نمی‌دانستید.

شیرشکری پارچه نرم و سبکی از خانواده نخ‌پنبه میباشد و با طرح راه‌راه چروکی شناخته می‌شود. بافت تاروپود پارچه‌های شیرشکری به‌گونه‌ای میباشد که به‌خودی‌خود حالت چروکی ریزی دارند.

این جنس پارچه‌ها معمولا در رنگ‌های پاستلی (رنگ‌های ملیح و ملایم) تولید می‌شوند و جذابیت منحصربه‌فردی به لباس‌های تابستانی می‌بخشند.

• خنک و بادوام:

پارچه‌های شیرشکری تنفس‌پذیرند و خصوصا برای مناطق شرجی زیاد مناسب‌اند. مهم‌تر این که براثر شست‌وشوی مکرر زود از ریخت نمی‌افتند و از دوام خوبی برخورداند.

شَمبرِی

برای جین‌پوش‌ها شمبری (chambray) به‌دلیل ظاهر جین‌مانندش برترین انتخاب تابستانی میباشد.

اگر به متن پارچه‌های شمبری پسندیده دقت نمایید، خواهید دید که با پود سفید و تارهای رنگی بافته شده‌اند. ولی از لحاظ نوع بافت تاروپود با حتی جین‌های سبک و گِرَم‌پایین فرق دارند.

پارچه‌های شمبری می‌توانند صددرصد نخ‌پنبه یا ترکیبی شامل درصدی الیاف کتان یا پلی‌استر باشند. رنگ‌شان هم معمولا طیفی از آبی است.

• جین‌مانند ولی سبک:

پارچه جین به‌دلیل سنگین‌بودن انتخاب مناسبی برای اوقات گرم سال نیست.

ولی لباس‌های جنس شمبری بااینکه شبیه جین به‌نظر می‌رسند، زیاد سبک‌تر و خنک‌ترند و برای گرمای خشک و شرجی گزینه به‌مراتب بهتری نسبت به جین محسوب می‌شوند.


بدترین انواع پارچه برای تابستان

چند نمونه از رایج‌ترین پارچه‌های تابستانی خنک را برایتان گفتیم. ولی پارچه‌هایی هم هستند که باوجود سبکی و مزیت‌هایی مانند چروک‌نشدن به اندازه پارچه‌های الیاف‌طبیعی برای تابستان متناسب نیستند.

• نایلون:

نایلون جزو الیاف به طور کامل مصنوعی میباشد. لباس‌های نایلونی چون جاذب و تنفس‌پذیر نیستند، شدیدا گرم و خیس عرق‌مان می‌کنند.

• پلی‌استر:

پارچه‌های حاوی الیاف پلی‌استر تنها مزیت‌شان این است که کمتر چروک می‌خورند. ولی ضدآب‌ و غیرقابل‌تنفس‌اند و به‌جای جذب و تبخیر عرق باعث می‌شوند که همه گرما بین لباس و بدن باقی بماند و از شدت عرق احساس خیسی کنیم.

حتی پارچه‌های الیاف طبیعی با ترکیب پلی‌استر هم به قدر کافی جاذب نیستند.

• ریون:

از ریون یا ویسکوز معمولا برای دوخت لباس‌های ظریف و سبک استفاده می‌شود. ولی به‌هرحال ریون هم مثل سایر الیاف مصنوعی گرما را از بین بدن و لباس بیرون نمی‌دهد و جاذب عرق نیست.

جمع‌بندی

برای لباس های تابستانی تلاش نمایید دنبال پارچه‌های با الیاف طبیعی و بافت باز باشید. بافت باز یعنی زیر نور بتوانیم سوراخ‌های ریز بین تاروپود پارچه را مشاهده کنیم.

این سوراخ‌های ریز به عبوردادن هوا یاری می‌کنند و خنکی مطبوعی دارند. ولی حواس‌تان باشد که وزن پارچه گمراه‌تان نکند. وزن پارچه همیشه راهنمای خوبی برای انتخاب نیست.

در کنار وزن حتما به نوع بافت پارچه هم دقت نمایید. پارچه‌ای که سبک ولی با بافت خیلی متراکم میباشد در مقایسه با پارچه‌ای که سنگین‌تر ولی دارای بافت باز میباشد لزوما خنک‌تر نیست.

نکته آخر هم این که رنگ‌های روشن نور و گرما را بهتر از رنگ‌های تیره بازتاب می‌دهند. پس از رنگ‌های خوشحال تابستانی غافل نشوید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

منو اصلی