چگونه لباس ست کنیم؟

چگونه لباس ست کنیم؟

فرض نمایید به یک مهمانی مهم دعوت شده‌اید، در این گونه نخستین چیزی که به آن فکر می‌کنید چیست؟ نخستین چیزی که فکر شما را به خود مشغول می‌کند و شما را با چالش رو به رو می‌سازد.

شاید به چیزی که قرار میباشد هدیه دهید فکر می‌کنید، یا شاید به کسانی که به این مهمانی دعوت شده‌اند می‌اندیشید و یا شاید به این فکر می‌کنید که چه لباسی بپوشید که در عین تمیز و جدید بودن، شیک باشد و قشنگ به پیشنهاد برسد.

درگیری‌های ذهنی شما زمانی به اوج خود می‌رسد که می‌خواهید از همان لباس‌های قبلی خود استفاده نمایید و لباس جدیدی نخرید تا به اصطلاح یک مهمانی ساده کلی خرج روی دستتان نگذارد.

چطور لباس ست کنیم یا ست نمودن لباس مسئله‌ای میباشد که قصد داریم به آن اشاره کنیم.

می‌خواهید از لباس‌هایی که دارید حداکثر استفاده را کنید و با یک ترکیب و ست نو از آنان، لباس جدیدی و نویی پدید آورید که نشان دهنده ذوق و سلیقه شما باشد و شما را به عنوان یک فرد خوش پوش و خوش تیپ معرفی نماید.

چگونه لباس ست کنیم؟از جمله مواردی که می توانند پاسخی برای پرسش چطور لباس ست کنیم باشند عبارتند از:

نقش رنگ در ست نمودن لباس

همانطور که می‌دانید رنگ‌ها به دو دسته رنگ‌های اولیه و رنگ‌های ثانویه تقسیم می‌شوند. رنگ‌های زرد، قرمز و آبی رنگ‌های اولیه هستند که رنگ‌های ثانویه از ترکیب آن‌ها به دست می‌آیند.

به عنوان مثال رنگ نارنجی از ترکیب دو رنگ زرد و قرمز، رنگ بنفش از ترکیب دو رنگ قرمز و آبی و رنگ سبز از ترکیب دو رنگ زرد و آبی به دست می‌آید. البته رنگ‌های درجه سومی هم وجود دارند که آن‌ها هم از ترکیب رنگ‌های اولیه با رنگ‌های ثانویه به دست می‌آیند.

از رنگ‌های درجه سوم می‌توان به رنگ‌های آبی فیروزه‌ای که از ترکیب رنگ آبی و رنگ سبز و رنگ لیمویی که از ترکیب رنگ سبز و رنگ زرد به دست آمده میباشد، اشاره نمود.

در دایره رنگ به رنگ‌های زرد و قرمز رنگ گرم و به رنگ آبی رنگ سرد گفته می‌شود.

نحوه تشکیل دایره رنگ هم به این شکل میباشد که رنگ‌هایی که از ترکیب رنگ‌های اولیه به دست می‌آیند، بسته به اینکه به کدام یک از این رنگ‌ها نزدیکتر باشند، در کنار آن و یا نزدیک به آن قرار می‌گیرند و به این ترتیب دایره رنگ را تشکیل می‌دهند.

حالا با در پیشنهاد گرفتن توضیحات فوق، زمانیکه می‌خواهید لباس خود را ست کنید بهتر میباشد اصول کلی ذیل را در پیشنهاد بگیرید:

اصول کلی برای ست نمودن لباس

• چنانچه در هنگام ست نمودن لباس از ترکیب رنگ‌های اولیه و ثانویه‌ای استفاده کنید که در دایره رنگ در کنار هم قرار گرفته‌اند، میبایست این نکته را در پیشنهاد بگیرید که این رنگ‌ها با آن که قابلیت همخوانی دارند اما چون نور همدیگر را به شدت کاهش می‌دهند نمی‌توانند از لحاظ بصری چندان چشمگیر باشند.

رنگ‌های مکمل

• رنگ‌های مکمل، رنگ‌هایی که در دایره رنگ رو به روی یکدیگر قرار گرفته‌اند، مانند رنگ بنفش که با رنگ زرد مکمل میباشد، چنانچه در ست نمودن لباس مورد استفاده قرار بگیرند، چون همدیگر را کامل می‌نمایند، جلوه یکدیگر را قوت بخشیده و تاثیر رنگ‌ها را بیش می‌کنند.

• در لباس‌هایی که از ترکیب چند رنگ مختلف طراحی و دوخته شده‌اند، هنگام ست نمودن، هماهنگ سازی میبایست با رنگی که بیش از سایر رنگ‌ها در لباس بکار رفته میباشد، انجام گیرد.


حالا که با اصول کلی ست نمودن لباس آشنا شدید، امکان دارد از خود بپرسید: چطور می‌شود جایگاه رنگ‌ها را دایره رنگ به حافظه سپرد تا بتوان در هنگام ست نمودن لباس از آن استفاده کرد؟

جواب کاملاً واضح است: نیازی نیست جایگاه تمامی رنگ‌ها را در دایره رنگ به حافظه بسپارید، چون بی‌شمار رنگ وجود دارد و به حافظه سپردن جایگاه تک تک آنان منطقی و عقلایی نیست. پس راه چاره چیست؟

راه چاره این میباشد که رنگ‌های اصلی و پرکاربرد را بشناسید و نحوه ترکیب آن‌ها با سایر رنگ‌ها را به حافظه بسپارید. به همین راحتی به عنوان مثال:

چطور با رنگ‌های سیاه و سفید لباس ست کنیم

رنگ‌های سیاه و سفید در کنار هر رنگی بکار می‌روند و با تمامی رنگ‌ها هماهنگی دارند.

متناسب هر مهمانی و هر مجلسی اَعَم از مجلس عروسی، مجلس ختم، مهمانی‌های خانوادگی و غیره هستند. سفید به سایر رنگ‌ها جلوه بیشتری می‌دهد و در عوض سیاه تندی و تیزی رنگ‌ها را از آن‌ها می‌گیرد.

رنگ قرمز

می‌تواند در کنار رنگ‌های سفید، مشکی، نارنجی، بنفش، قرمز و سبز بکار رود. چنانچه قرار میباشد در کنار رنگ‌های زرد و یا آبی قرار گیرد، بهتر میباشد زرد به سمت نارنجی و آبی به سمت بنفش که در آن‌ها رنگ قرمز بکار رفته میباشد، متمایل شده باشد.

رنگ آبی

می‌تواند در کنار رنگ‌های سفید، مشکی، سبز، آبی، بنفش، نارنجی و گلبهی قرار گیرد. نبایستی با رنگ‌های قرمز و زرد ست شود. رنگ مکملش، نارنجی را تشدید می‌کند.

اگر قرار میباشد با رنگ قرمز و یا زرد ست شود، بهتر میباشد قرمز متمایل به بنفش و زرد متمایل به سبز باشد.

رنگ قهوه‌ای و رنگ زرد

رنگ قهوه‌ای همان رنگ نارنجی با شدت نور کم میباشد که می‌تواند می‌تواند در کنار رنگ‌های قرمز با تن ‌های تیره مانند رنگ زرشکی، آبی روشن، مشکی، سبز ارتشی که تن خاکستریِ رنگ سبز میباشد، کرم، صورتی، زرد و قهوه‌ای قرار گیرد.

رنگ زرد می‌تواند در کنار آبی کاربنی، بنفش، سبز، مشکی، سفید، زرد و نارنجی قرار گیرد.

از آنجایی که رنگ تند و آتشینی میباشد، نیاز به دقت زیادی برای ست نمودن دارد.

چنانچه در کنار مکمل خود یعنی رنگ بنفش بکار رود، نیاز به دقت زیادی دارد. این دو رنگ میبایست از لحاظ میزان درخشش با هم برابر باشند تا از لحاظ بصری تاثیر نامطلوبی نداشته و زیباتر جلوه نمایند.

چطور با رنگ سبز و رنگ بنفش لباس ست کنیم

رنگ سبز می‌تواند در کنار رنگ‌های زرد، سیاه، سفید، طوسی، قرمز، سبز و آبی قرار گیرد. سایر ترکیبات رنگ سبز مانند رنگ زیتونی، رنگ زمردی و رنگ خاکی هم قابلیت ست شدن با رنگ‌های فوق را دارند.

اگر در کنار مکمل خود یعنی رنگ قرمز قرار گیرد، ترکیب فوق العاده‌ای به وجود می‌آورد. هرگز نبایستی آن را با نارنجی و یا بنفش ست نمود، مگر آن که نارنجی متمایل به زرد و بنفش متمایل به آبی باشد.

رنگ بنفش می‌تواند در کنار رنگ‌های سفید، سیاه، زرد، آبی کمرنگ، بنفش و قرمز قرار گیرد.

هر رنگی از طیف‌های رنگ آبی و قرمز می‌تواند برای ست نمودن لباس با آن متناسب باشد.

استفاده از سایه‌های تیره‌تر رنگ بنفش کار را برای شما آسانتر خواهد نمود.

در هنگام استفاده از مکمل آن، یعنی رنگ زرد میبایست رنگ زرد ملایم را در کنار رنگ بنفش ملایم بکار برد و رنگ زرد تند را در کنار رنگ بنفش تند.

رنگ نارنجی

می‌تواند در کنار رنگ‌های سفید، سیاه، زرد، آبی، قرمز، قهوه‌ای و نارنجی قرار گیرد. استفاده از سایه‌های روشنتر و تیره‌تر این رنگ در هنگام ست لباس بیش توصیه می‌شود.

مثال‌های کاربردی برای ست نمودن لباس

در ذیل بمنظور آشنایی شما با نحوه ست نمودن لباس به بیان چند مثال کاربردی بسنده می‌کنیم:

• اگر شلوار خاکستری دارید، آن را با پیراهن سفید و یا ژاکت آبی ست نمایید.
• روسری صورتی خود را با مانتوی سفید و یا آبی فیروزه‌ای ترکیب نمایید.
• بلوز زرشکی خود را با شلوار سفید و یا مشکی ست نمایید.
• لباس مجلسی بادمجانی خود را با کفش مجلسی طلایی رنگ ست نمایید.
• بلوز قرمز را با دامن مشکی ست کنید که ترکیب زیاد زیبایی درست کردن می‌نماید.
• کت و شلوار مشکی خود را با کفش قهوه‌ای روشن و کت و شلوار طوسی خود را با کفش مشکی ست نمایید.

نکته ها پایانی در مورد نحوه ست نمودن لباس

حالا که با اصول کلی نحوه ست نمودن لباس و هم با رنگ‌ها و مکمل‌های آن‌ها آشنا شدید، بهتر میباشد نکته ها ذیل را در مورد نحوه ست نمودن لباس‌ها در پیشنهاد بگیرید تا ترکیب قشنگ و هماهنگی را به وجود آورید:

نکته هایی درباره انتخاب رنگ برای ست نمودن لباس

• سعی نمایید رنگ‌های سرد را با هم و رنگ‌های گرم را با هم ست کنید. رنگ‌های سرد رنگ‌های آرامبخش و رنگ‌های گرم، رنگ‌هایی هستند که باعث تقویت روحیه شما می‌شوند.

• در هنگام ست نمودن لباس از سه رنگ مشابه استفاده نکنید.

• سعی کنید در لباسی که برای بیرون رفتن انتخاب می‌کنید، بیشتر از سه رنگ وجود نداشته باشد و کمرنگ هم نباشد.

• لباس‌هایی را برگزینید که در آن هم رنگی از رنگ‌های اولیه، هم رنگی از رنگ‌های ثانویه و هم رنگی از رنگ‌های سومین بکار رفته باشد.

بهتر میباشد ترکیب آن‌ها هم به این گونه باشد که رنگ اولیه بیشترین رنگ از رنگ‌های لباس را به خود اختصاص دهد و رنگ ثانویه هم کمترین مقدار از آن را.

• استفاده از رنگ‌های تیره مانند سیاه، قهوه‌ای و غیره شما را لاغرتر و کوچک تر از آنی که هستید، نشان خواهد داد. برعکس استفاده از رنگ‌های روشن شما را چاق‌تر و بزرگتر نشان خواهد داد.

• اگر طوری لباس بپوشید که قسمت بالاتنه آن با قسمت پایین تنه آن همرنگ باشد، شما لاغرتر نشان داده خواهید شد.

• اگر طوری لباس بپوشید که قسمت بالاتنه آن با قسمت پایین تنه آن همرنگ نباشد، شما قد بلندتر به پیشنهاد خواهید رسید.

نکته هایی در مورد ست نمودن لباس مناسب با قد و وزن

• سعی نمایید از پارچه‌هایی که دارای طرح‌های مختلفی هستند در کنار هم استفاده ننمایید. به عنوان مثال پوشیدن بلوز خال خالی با دامن راه راه اصلاً توصیه نمی‌شود.

• سعی نمایید لباس‌هایی را برگزینید که کاملاً به اندازه شما باشند، نه گشاد و تنگ و نه بلند و کوتاه.

• سعی نمایید فقط زمانی از کمربند استفاده کنید که کمر باریک هستید.

• پوشیدن لباس‌هایی که پارچه‌های سنگین مانند پارچه پشمی، چرمی و بافتنی دارند، باعث می‌شوند شما سنگین وزن‌تر جلوه کنید.

برعکس چنانچه از پارچه‌های سبک مانند پارچه کتان و نخی استفاده نمایید، وزن شما کمتر از آنچه که هست نشان داده خواهد شد.

چگونه لباس ست کنیم؟• استفاده از گردنبند کوتاه و لباس یقه بلند گردن شما را کوتاه‌تر نشان خواهد داد.

• اگر روسری خود را طوری سر نمایید که به سمت پایین آویزان شده باشد، در آن گونه شما قد بلندتر جلوه خواهید نمود.

• لباس‌هایی که خطوط افقی دارند، شما را چاق‌تر و لباس‌هایی که خطوط عمودی دارند، شما را لاغرتر نشان خواهند داد.

• سعی نمایید از لباس‌هایی که طرح برجسته و یا پارچه‌های زمخت دارند، کمتر استفاده کنید. لباس‌های پر نقش و نگار هم شما را آشفته‌تر نشان خواهد داد.

نکته هایی دیگر در مورد این که چطور مناسب با قد و وزن لباس ست کنیم

• اگرخانم هستید و قد بلند، از پوشیدن دامن خیلی بلند و یا خیلی کوتاه و هم تاپ، کفش پاشنه بلند و لباس‌های همرنگ خودداری نمایید.

از گوشواره، گردنبند و کیف دستی کوچک استفاده نکنید.

در عوض لباسی با خطوط افقی، دامن بلند و دمپا گشاد، شلوار راسته و کفش لژدار بپوشید و پیراهن خود را داخل دامن و شلوار بگذارید تا خطوط عمودی کمرتان نمایان‌تر شود.

• اگر خانم هستید و کوتاه قد، تلاش نمایید از پوشیدن لباس‌هایی با خطوط افقی و دامن کوتاه با نقش و نگار بزرگ خودداری نمایید.

در عوض شلوار دمپا گشاد، لباس‌های رنگارنگ با خطوط افقی و کفش پاشنه بلند بپوشید که بلندتر به پیشنهاد برسید.

نکته هایی در مورد ست نمودن رنگ متعلقات با لباس

• از جورابی استفاده نمایید که با شلوار شما همرنگ باشد و یا اینکه تیره‌تر از آن باشد.

• اگر از کمربند استفاده می‌کنید، تلاش نمایید رنگ آن با رنگ کفشتان یکسان باشد.

• سعی نمایید از رنگ‌های خنثی برای ست نمودن لباس بیرون استفاده نمایید.

• سی نمایید شلوار رنگی خود را با بلوزی که دارای رنگ خنثی میباشد، بپوشید. با اینکار از توجه بیشتر از حد به رنگ شلوار خودداری می‌کنید.

• اگر می‌خواهید در هنگام ست نمودن لباس از یک رنگ مثل رنگ بنفش استفاده نمایید، تلاش نمایید از طیف‌های مختلف این رنگ مثل بنفش روشن و بنفش تیره استفاده نمایید.

تنها چیزی که در این سبک از ست نمودن لباس میبایست به آن توجه نمایید این میباشد که میبایست جنس لباس‌هایی که استفاده می‌کنید با هم مختلف باشند. مثلاً بلوزتان می‌تواند بافتنی با رنگ بنفش تیره باشد و شنلتان ساتن و با رنگ بنفش روشن.

• اگر لباس طرح داری دارید، تلاش نمایید آن‌ها را همراه با لباس‌های ساده و یا همراه با لباس‌هایی که رنگ خنثی دارند، بپوشید.

نکته ها پایانی در مورد این که چطور لباس ست کنیم

• در هنگام استفاده از رنگ‌های متضاد به این نکته هم توجه نمایید که اگر از رنگ‌های متضاد ملایم مانند فیروزه‌ای و صورتی استفاده نمایید، ترکیب لباستان فوق العاده قشنگ به پیشنهاد خواهد رسید.

• در هنگام ست نمودن لباس می‌توانید از رنگ‌های مشابه هم استفاده نمایید. رنگ‌هایی مانند یاسی، صورتی، بنفش روشن و هلویی که به راحتی می‌توانند در کنار هم قرار بگیرند.

علاوه بر لباس کیف، کفش و ساعت هم می‌تواند نقش به سزایی در خوش تیپی و خوش پوشی شما داشته باشد.

برخی از شما ترجیح می‌دهید فقط کیف و کفش خود را ست نمایید و برخی هم ترجیح می‌دهید روسری را هم به آن بیفزایید و این سه را با هم ست کنید.

چگونه لباس ست کنیم؟ ست کیف و کفش هم قوانین و اصول خاص خودش را که دارد که از جمله آنان می‌توان به ست کیف جیر با کفش چرم مات مشکی، ست کیف مجلسی با انواع صندل‌ها و کفش‌های مجلسی با رنگ‌های خنثی، ست کیف مخصوص استفاده روزانه با انواع کفش‌های کتانی، کفش‌های عروسکی و کفش لوفر، ست کیف پر نقش و نگار با صندل مجلسی ساده و غیره اشاره نمود.

وقتی که می‌خواهید کیف و کفش خود را ست نمایید به این نکته توجه کنید که هیچ کدام از آنان نبایستی بیش از دیگری به چشم بیایند. از طرفی جنس کیف و کفش انتخابی شما میبایست با یکدیگر مناسب بوده و جذابیت و زیبایی هر یک را تشدید کنند.

کلام آخر در مورد ست نمودن لباس

در انتها هم میبایست خاطرنشان نمود که مردان بلند قد، مردان کوتاه قد، مردان لاغر اندام، مردان چاق، زنان کوتاه قد، زنان بلند قد، زنان لاغر و باریک و زنان چاق هر کدام در هنگام ست نمودن لباس میبایست به نکته هایی توجه نمایند و اصولی را بکار برند که مخصوص وضعیت ظاهری آنهاست.

حتی مردان و زنان گندمگون میبایست در انتخاب لباس و نحوه ست نمودن آن‌ها به گونه‌ای متفاوت از مردان و زنان پوست روشن عمل نمایند.

توجه به این اصول و قوانین و بکار بردن آن‌ها می‌تواند تاثیر به سزایی در خوش پوشی و خوش تیپی آنان داشته باشد و آن‌ها را به عنوان مردان و زنان با سلیقه معرفی نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

منو اصلی